Co se povedlo a nepovedlo v roce 2017

Loňskou bilanci jsem končil slovy: „A jaký bude rok 2017? Věřím, že bude dokonalý!“. To se tedy povedlo jen z části. Vlastně toho bylo daleko více, co se nepovedlo, než toho, co se povedlo. Ale pěkně popořadě.

Z kraje roku se toho zas tak moc nedělo, protože se vše připravovalo na dubnovou explozi radosti, kdy se nám na dvanácté výročí svatby narodilo třetí dítě, dcera Ester. Sára s Matoušem jí milují a je to ta nejusměvavější holčička na světě. Potud (s trochou nadsázky), co se v letošním roce podařilo.

Hlavní plán letošního roku byl vydání mé první fotografické publikace, krásné knihy s černobílými fotografiemi Prahy. Nepodařilo se. Nakladatel nakonec pravděpodobně usoudil, že komerční potenciál není dostatečně velký a tak se do toho nehnal. Já jsem na druhou stranu nikterak nenaléhal. Kniha bude. Letos, napřesrok nebo o pár let později. Nespěchám na to. Kdyby někdo věděl o nakladatelství, které by mělo zájem, prosím napište mi. Počítám s částečným financováním skrze crowdfundingovou kampaň.

Jako již tradičně proběhlo mnoho pražských denních i nočních kurzů, workshopy v Českosaském Švýcarsku a zahraniční expediční workshopy v Toskánsku, v Bretani a letos i po delší době ve Skotsku. Poznal jsem tak spoustu nových zajímavých a kreativních lidí. To mě na tom baví! Krom toho, že běhat po kopcích je samozřejmě lepší, než sedět doma u počítače :-)

Za velké selhání roku 2017 považuji to, že jsem nezvládl překonat na Pražské stovce stokilometrovou hranici. Trasa byla krásná, z Kácova do Modřan, ale zkrátka jsem na to letos v prosinci neměl. Moc jsem toho přes rok nenaběhal, jen tragických 1115 km. Nebudu se na nic vymlouvat, v dubnu a pak hlavně v květnu po Esterčině narození nebyl čas, v létě bylo moc vedro a byl jsem líný, na podzim je spousta fotografování a cestování a na stovku za měsíc nenatrénujete, takže listopad to už nezachránil.

V minulém roce jsem začal systematicky pro své fotografie používat Instagram. A musím říct, že jsem z této aplikace/sociální sítě nadšený. Již dávno to není platforma jen pro mobilní výcvaky. Mnoho, skoro bych řekl i většina fotografů tam dává své fotografie, takže své oblíbené autory tam můžete snadno sledovat. Pokud ještě nejste registrovaní, registrujte se a sledujte mé fotografické snažení.

Pro následující rok mám naplánováno objevit a fotografovat (dlouhodobě) jednu krásnou českou lokalitu, snad se mi tam podaří tak dvacetkrát vyjet v pěkném světle. V květnu se pokusím o stokilometrový reparát, již nyní běhám výrazně více, než na podzim. A jaký tedy bude rok 2018? Bude opět úžasný! I když se toho opět určitě spoustu nepovede, na světě je přeci tak krásně, že na nějaké velké stěžování nezbývá čas.

Související články