Fotografický workshop
na nejkrásnějším skotském ostrově
zažijte pohádkové dobrodružství v divoké skotské krajině

Fotografický workshop na ostrově Skye ve Skotsku

Pokud budete hledat esenci Skotska na malé ploše, určitě vždy skončíte na ostrově Skye. Rozmanitost, krása, divokost... toho všeho se Vám na ostrově dostane měrou vrchovatou. Skye je sice ostrov, ale s pevninou je spojen mostem, takže ani nepotřebujeme trajekt. Vydejte se poznávat a fotografovat tu nejkrásnější skotskou krajinu.

Fotografujte se mnou na nejatraktivnějších lokalitách skotského ostrova Skye v tom správném světle!

Aktuálně vypsaný termín

10. - 16. 11. 2024 (3 volná místa)

Kde konkrétně budeme fotografovat?

Na ostrově Skye je mnoho známých a ikonických míst, které samozřejmě nemůžeme vynechat. K těm nejkrásnějším patří skalní útvar Old Man of Storr a nádherná oblast Quiraing. Nevynecháme ani maják Neist Point jako nejzápadnější výspu ostrova. A na mnoha místech nás bude provázet výhled na rozeklané vrcholky Black Cuillins.

Ostrov má ale také mnohá tajemství. Krásy a zajímavosti, které nejsou v hledáčku běžných turistů, skryté kouty, které se vyrovnají těm nejvyhledávanějším lokalitám.

Hlavní fotografická lákadla ostrova SkyeHlavní fotografická lákadla ostrova Skye - Pro fotografa krajináře nabízí místní krajina nepřeberné možnosti. Krásné hory, divoké pobřeží a přátelské lidi.

Lektor

Michal Vitásek (www.cernobila.com a www.fotokrajina.cz)

Stravování

V nedalekém městečku Portree je supermarket. Jídlo je cenově srovnatelné s Českem s větším výběrem hotových mražených jídel, což je ideální pro fotografy, kteří se zrovna nechtějí zdržovat vařením, aby jim neuteklo světlo :-) Oblíbeným jídlem v místních podnicích je fish & chips (smažená ryba a hranolky).

Počet účastníků

maximálně 6 fotografů

Cena a platba

36.900 Kč Podrobné informace o platbě a celkovém průběhu workshopu získáte na emailové adrese m.vitasek@seznam.cz. Napište mi.

Fotografický workshop je pořádán ve spolupráci s cestovní kanceláří Czech Photo Travel. V ceně workshopu je zahrnuto ubytování a doprava po ostrově. Doporučujeme si na zahraniční cesty sjednat cestovní pojištění. V ceně není zahrnuta letenka.

Dále budete potřebovat běžné kapesné.

Duha nad Neist PointemDuha nad Neist Pointem

Pro koho je workshop určen

Fotografický workshop je určen jak pro začátečníky a občasné fotografy, tak pro zkušené krajináře, kteří by na snímcích rádi zachytili proměny drsné Skotské krajiny. Krajiny rozeklaného pobřeží, vysokých horských štítů, starobylých hradů, divokých řek a hlubokých, křišťálově čistých jezer. Skotsko si po první návštěvě zamilujete a budete se chtít vracet.

Zcela jistě také poznáte další nadšence, kteří jsou ochotni pro dobrý snímek něco udělat.

Počítejte s tím, že budete většinou vstávat před východem slunce, které se ve Skotsku v říjnu vynoří zpoza obzoru okolo osmé hodiny. Většinou ještě o něco dříve, abychom se dostali na fotografickou lokalitu. Příjemná zpráva je, že slunce zapadne okolo šesté večer a tak je na spaní vždy dost času.

Doporučená fotografická výbava

 • Nejlépe zrcadlovku a několik objektivů pokrývající co největší rozsah (od širokoúhlých objektivů až po teleobjektivy)
 • Samozřejmostí je stativ
 • Šedé a šedé přechodové filtry, dostatečný počet paměťových karet
 • Náhradní baterie (čím více, tím lépe, každý den nebude možnost dobíjet)
 • Holínky (nejsou podmínkou, ale lépe se s nimi fotografují pláže a potoky)
 • Kabelová spoušť (není podmínkou, ale bez ní se ochudíte o expozice delší než 30 vteřin, vhodná bude také pro snímání hvězdné oblohy, dovolí-li to počasí)

Ostatní doporučená výbava

 • Teplé nepromokavé oblečení a obuv (nepodcenit!)
 • Deštník, pláštěnka
 • Redukce na britský typ elektrické zásuvky
 • Čelovka a náhradní baterie

Kompletní seznam věcí, které je dobré přibalit na delší fotografickou cestu (já se podle něho již nějakou dobu řídím, abych nic nezapomněl) jsem pro Vás sepsal ve volně dostupném google dokumentu.

Počasí

Počasí je ve Skotsku naprosto nepředvídatelné, a tak může být v červnu jasno i proměnlivo. Teploty se mohou pohybovat od 15°C do 25°C, může pršet a foukat vítr, ale bývá i jasno s příjemně hřejícím sluníčkem. Počasí může částečně ovlivnit lokality, které budeme fotografovat, ale jisté je jedno, proměnlivost počasí zajišťuje skvělé dramatické fotografické podmínky a proto fotografování ve Skotsku tak miluji!

Co se během skotské expedice naučíte

 • práce se zrcadlovkou, základní pojmy (čas, clona, dof...) a jejich použití v praxi
 • práce s přechodovými a polarizačními filtry
 • výběr místa a kompozice v závislosti na světelných podmínkách
 • detail v krajinné fotografii
 • používání neutrálních šedých filtrů při velmi dlouhých expozicích
 • zásady pořizování panoramatických fotografií
 • hledání motivu v krajinné fotografii
 • obecně se Vám budu snažit předat své zkušenosti k dosažení co nejpoutavějších snímků