Fotografický workshop
v Portugalsku, zemi námořníků,
nádherného mořského pobřeží a modrých dlaždiček Azulejos

Fotografický workshop v Portugalsku

Portugalsko je rozmanitá a fotograficky velice vděčná země. Dlouhé mořské pobřeží pasovalo místní lodivody již ve středověku do pozice námořní velmoci a oceán je v Portugalsku častým námětem v umění, gastronomii i běžném životě.

Fotografujte se mnou na nejatraktivnějších lokalitách Portugalska v tom správném světle!

Aktuálně vypsaný termín

podzim 2023 (6 volných míst)

Kde konkrétně budeme fotografovat?

Portugalsko projedeme celé a nevynecháme žádnou ze stěžejních fotografických lokalit. Samozřejmostí jsou uličky Lisabonu se žlutými tramvajemi. Na jihu v oblasti Algarve je skvělé pobřeží se zlatými mořskými útesy. Krásné je také město Porto, ve kterém do moře ústí řeka Douro. Pojedeme-li proti proudu řeky pár desítek kilometrů do vnitrozemí, ocitneme se v kraji vinic, kde se réva zpracovává pro slavné portské víno.

Lektor

Michal Vitásek (www.fotoobrazy.cz a www.cernobila.com)

Stravování

Prakticky každý den kromě neděle se stavíme nakoupit v supermarketu. Jídlo je cenově srovnatelné s Českem s větším výběrem hotových mražených jídel, což je ideální pro fotografy, kteří se zrovna nechtějí zdržovat vařením, aby jim neuteklo světlo :-)

Počet účastníků

maximálně 6 fotografů

Cena a platba

17.000 Kč Podrobné informace o platbě a celkovém průběhu workshopu získáte na emailové adrese m.vitasek@seznam.cz. Napište mi.

Nejsem cestovní kancelář ani agentura, a tak v ceně workshopu nemůže být a není zahrnuto ubytování, letenka a další doplňkové služby jako je pojištění. Ubytování si platí každý z účastníků sám přímo na místě (cca 7.000 Kč). Ubytování je pro všechny předem zamluvené. Doporučujeme si na zahraniční cesty sjednat cestovní pojištění.

Dále budete potřebovat běžné kapesné.

Pro koho je workshop určen

Fotografický workshop je určen jak pro začátečníky a občasné fotografy, tak pro zkušené krajináře, kteří by na snímcích rádi zachytili proměny krásné portugalské krajiny. Krajiny rozeklaného pobřeží, úhledně vysázených vinic a středověkých hradů. Navíc v Portugalsku dělají výbornou kávu, ke které se výborně hodí tradiční portugalský dezert Pasteis de nata.

Zcela jistě také poznáte další nadšence, kteří jsou ochotni pro dobrý snímek něco udělat.

Počítejte s tím, že budete většinou vstávat před východem slunce, které se v Portugalsku v říjnu vynoří zpoza obzoru okolo příjemné osmé hodiny. Většinou ještě o něco dříve, abychom se dostali na fotografickou lokalitu.

Doporučená fotografická výbava

  • Nejlépe zrcadlovku nebo bezzrcadlovku a několik objektivů pokrývající co největší rozsah (od širokoúhlých objektivů až po teleobjektivy)
  • Samozřejmostí je stativ
  • Neutrální šedé a šedé přechodové filtry, dostatečný počet paměťových karet
  • Náhradní baterie (čím více, tím lépe, každý den nebude možnost dobíjet)
  • Holínky (nejsou podmínkou, ale lépe se s nimi fotografují pláže a potoky)
  • Kabelová spoušť (není podmínkou, ale bez ní se ochudíte o expozice delší než 30 vteřin, vhodná bude také pro snímání hvězdné oblohy, dovolí-li to počasí)

Ostatní doporučená výbava

  • na plavky už bude asi zima, ale mnoho místa nezaberou, tak bych je do kufru dal

Kompletní seznam věcí, které je dobré přibalit na delší fotografickou cestu (já se podle něho již nějakou dobu řídím, abych nic nezapomněl) jsem pro Vás sepsal ve volně dostupném google dokumentu. Je tam samozřejmě pár úsměvných položek jako sněžnice, které skutečně v Portugalsku potřebovat nebudete :-)

Co se během portugalské expedice naučíte

  • práce se zrcadlovkou, základní pojmy (čas, clona, dof...) a jejich použití v praxi
  • práce s přechodovými a polarizačními filtry
  • výběr místa a kompozice v závislosti na světelných podmínkách
  • detail v krajinné fotografii
  • používání neutrálních šedých filtrů při velmi dlouhých expozicích
  • zásady pořizování panoramatických fotografií
  • hledání motivu v krajinné fotografii
  • obecně se Vám budu snažit předat své zkušenosti k dosažení co nejpoutavějších snímků