Typy neutrálně šedých filtrů

Neutrálně šedé fotografické filtry se používají pro záměrné prodloužení expozice. Rady pro fotografování s extrémně dlouhými expozicemi se dočtete v minulém článku 10 rad pro fotografování s dlouhou expozicí.

Neutrálních šedých filtrů, které se označují také písmeny ND (neutral density) a v Česku lidově „endéčka“, je celá řada. Jak to tak chodí, produkty jsou více či méně kvalitní, s čímž téměř přímo úměrně souvisí cena. Filtry lze rozdělit podle dvou základních skupin na šroubovací a zásuvné.

Šroubovací neutrálně šedé filtry

Nejrozšířenější typ filtru, který dnes již vyrábí mnoho zavedených výrobců, kde lze garantovat kvalitu, ale též mnoho nových, neznámých a nekvalitních. Z těch lepších doporučuji výrobce B+W a Hoya. Opatrnější bych naopak byl u značky Hama.

Výhody

• Při koupi značek B+W nebo Hoya je vesměs zaručená kvalita.

Nevýhody

• Jeden filtr na jeden průměr objektivu (na menší průměry můžete našroubovat s redukcí, ale je to práce navíc a redukce se často zasekává) a tedy cenová náročnost.
  • Pokud je méně světla, přes silnější filtry neuvidíte. Musíte tedy nakomponovat záběr, zaostřit, poté našroubovat filtr a exponovat. Pokud chcete záběr upravit, filtr musíte odšroubovat.
  • Potřebujete-li použít před šedým filtrem ještě filtr přechodový, pak je jeho nasazení jen otázka dobrého odhadu, protože většinou přes silný filtr již nic nevidíte.

Šroubovací plynule proměnné neutrálně šedé filtry

Tyto filtry se na objektiv šroubují stejně jako předchozí typ, ale jsou složeny ze dvou dílů. Druhý díl filtru je otočný a otáčením regulujete sílu ztmavení. Doporučit mohu Singh-Ray Vari ND filtr, který je ale poněkud předražený.

Výhody

• Nemusíte filtr odšroubovávat při překomponování, stačí sílu zatmavení snížit na minimum a přes našroubovaný filtr uvidíte.
  • Univerzální použití, které oceníte zvlášť ve chvílích, kdy potřebujete jednat rychle.

Nevýhody

• Tyto filtry nejsou většinou opticky příliš kvalitní.
  • Při extrémech ve ztmavení (na krajích stupnice) vznikají na filtru tmavé a světlé nepravidelné obrazce. Extrémní hodnoty (tmavosti) filtru jsou tak většinou nepoužitelné.

Zásuvné neutrálně šedé filtry

Když se budeme pohybovat v kategorii silných neutrálně šedých filtrů pro extrémní prodloužení expozice, nemáme příliš na výběr a vždy skončíme u skleněného filtru od společnosti LEE.

Výhody

• Rychlost práce s filtrem. Stačí jen vyndat nebo zandat do držáku.
  • Kvalita filtru LEE big stopper.

Nevýhody

• Na trhu není výběr v kategorii silnějších filtrů.
  • LEE big stopper je skleněný a protože je to zásuvný filtr, není chráněn žádnou obroučkou. Toto sklo se sice zas tak snadno nerozbije, ale stále je to jen sklo.
  • K filtru potřebujete držák filtrů. Počáteční investice je tedy o poznání větší.

Síla ztmavení

Hlavním kritériem pro výběr filtru je síla jeho zatmavení. Pro extrémní prodloužení expozice logicky vybíráte filtry tmavší a ty jsou označeny čísly 64× (prodlužuje expozici o 6 stop) nebo 1000× (prodlužuje expozici o 10 stop). Nejoblíbenějšími silnými filtry jsou právě „tisícovky“, kterými i přes den např. rozmáznete po obloze běžící mraky.