Komplexní fotografický kurz
v nádherných kulisách fotogenické staré Prahy
Perfektní fotografie + Lightroom & Photoshop

Komplexní pražský kurz + zpracování fotografií

Na tomto pražském fotografickém kurzu to vezmeme opravdu z gruntu. Nejprve Vás teoreticky připravím, poté budete pod mým vedením fotografovat odpoledne, večer i ráno. A nakonec se naučíte, jak fotografie zpracovat v počítači.

Co se na kurzu fotografování naučíte?

 • jak vybrat správný fotografický motiv
 • vhodná kompozice pro rozdílné typy záběrů
 • zásady expozice s přihlédnutím k zamýšleným úpravám fotografie v počítači
 • jak fotografovat před a po západu resp. před a po východu slunce
 • zpracování fotografií v počítači, kompletní workflow Lightroom + Photoshop

Ukázka zpracování fotografie - příprava více expozic a základní úpravy v Lightroomu, srovnání svislic, blending různých expozičních vrstev a retuše ve Photoshopu, barevné doladění v Color Efex Pro.

V prvopočátcích fotografie byl fotograf rád, že fotografickou emulzi osvítil a z aparátu vylezl rozmazaný obraz skutečnosti. Později fotograf potřeboval již naexponovanou fotografii upravit a tak s ní pracoval při vyvolávání, různé části obrazu nadržoval, stínil a maskoval. Taková práce si žádala již velkou řemeslnou zručnost. Dnes jsme se z většiny přesunuli do doby digitálních dat. Technologicky je fotografie úplně jinde, než před padesáti lety, ale v jádru víceméně zůstává stále stejná. V terénu potřebujete snímky správně pořídit a u počítače Vám nestačí jen nainstalovaný Photoshop… potřebujete podobné znalosti procesů a postupů, které používali staří fotografové v temných komorách. Jen je aplikujete na obrazové soubory a digitálně. Výsledkem budou výborné fotografie.

Aktuálně vypsaný termín kurzu

5. - 6. 2. 2022 Komplexní pražský fotokurz + zpracování fotografií (5 volných míst)

Kde se budeme pohybovat?

Naším hřištěm bude pražský historický střed. Zajímat nás budou mosty a další výrazné pražské motivy jako jsou některé věže, kostely a nábřeží. Samozřejmě nevynecháme ani Pražský hrad a po ránu Karlův most.

Cena a platba

Konečná cena je 3.000 Kč, nejsem plátce DPH. Do 24 hodin po odeslání závazné objednávky obdržíte podrobné platební instrukce na Váš email.

Teoretická a praktická část kurzu, průběh kurzu

V sobotu 5. 2. se sejdeme v 13:00 a chvíli strávíme v kavárně teoretickou přípravou.

Následovat bude praktický fotografický blok od cca 13:30 do 18:00, slunce zapadá v 17:03, takže budeme fotografovat za světla i za umělého osvětlení.

V neděli 6. 2. se sejdeme ve 7:00, tedy cca půl hodiny před východem slunce a fotografovat budeme dle podmínek do cca 9:00, dokud světlo (pokud bude) nevybledne.

Poté posnídáme a společně se přesuneme do ateliéru na Prahu 5, kde bude cca od 9:30 do 15:00 probíhat intenzivní výuka zpracování fotografií v Lightroomu a Photoshopu. Výuku přerušíme cca hodinovou pauzou na oběd.

Rád Vám na konkrétní termín pražského fotografického kurzu vystavím dárkový poukaz. Překvapte své blízké originálním dárkem.

Kdo Vás bude učit?

Jmenuji se Michal Vitásek. Fotografuji převážně Prahu, zajímavou českou i zahraniční krajinu a starou i moderní architekturu. S fotoaparátem jsem již strávil tisíce hodin, poznal jsem mnoho vynikajících fotografů, přečetl o fotografii hodně knih a navštívil nesčetně výstav. Zkušenosti, které jsem za ta léta načerpal, Vám budu v průběhu celého fotokurzu předávat.

Co budeme v průběhu fotokurzu potřebovat?

Vlastní fotoaparát, nejlépe digitální zrcadlovku s výměnnými objektivy, dobře ale poslouží i lepší kompaktní fotoaparát s možností manuálního nastavení. Velkou výhodou je stativ (pro fotografování delších expozic po západu slunce). Stativ Vám také poslouží pro pořízení vice expozic téže scény, které se budeme učit skládat při zpracování.

V neděli po ranním fofotografování zasedneme v ateliéru do lavic a budeme si krok za krokem ukazovat postupy zpracování fotografií v Lightroomu a Photoshopu. Ideální je mít s sebou vlastní notebook s nainstalovaným Lightroomem a Photoshopem CC, abychom se instalací nemuseli zdržovat. Pokud aktuální Lightroom a Photoshop nemáte, stáhněte a nainstalujte si zkušební verzi na sedm dnů zdarma. Zkušební verzi instalujte až v týdnu před kurzem, aby Vám na neděli ještě fungovala.

Další nezbytností je dobrá nálada a chuť se naučit něco nového :-)

Programy a pluginy, které se ve výuce zpracování fotografií objeví

 • Adobe Lightroom Classic - archivace fotografií, příprava a zpracování rawu
 • Adobe Photoshop CC - práce s vrstvami, blending fotografií, retuše
 • Silver Efex Pro - převod barevné fotografie do černobílé
 • Color Efex Pro - perfektní doplněk pro barevné doladění fotografie
 • SNS-HDR - software pro přirozený výsledek skládání více expozic
 • TK7 Panel - výborný nástroj na vytváření výběrů pro následné úpravy

Počet účastníků kurzu fotografie

Maximální počet účastníků fotografického kurzu je 8 fotografů. Nezbylo-li na Vás místo v aktuálním termínu, nevěšte hlavu. Další termíny budu vypisovat s ohledem na roční období a aktuální poptávku.

Jak se budeme dopravovat?

Pražské centrum je kompaktní a zajímavé na každém kroku, budeme tedy chodit pěšky. Do ateliéru se na Smíchov dopravíme městskou hromadnou dopravou.

Co není v ceně?

Občerstvení (káva, zákusek, pozdní snídaně, oběd) během teoretické části si každý z účastníků platí sám za sebe.

Fotografické kurzy v Praze, kterých se můžete zúčastnit