Belvedér, nejfotografovanější toskánský dům

Toskánsko je kraj ve střední Itálii, sousedící na jihu s Laziem, na východě s Marchea a Umbrií, Emilií-Romagnou a Ligurií na severu a Tyrhenským mořem na západě. Název Toskánsko pochází již od starých Etrusků, latinsky Tusci.

Čerstvě zelená toskánská pole okolo BelvedéruČerstvě zelená toskánská pole okolo Belvedéru

Při velké rozloze této staré italské země Vás na první pohled překvapí fakt, že nejfotografovanější dům italského venkova není žádný honosný palác ani architektonický skvost. Je to obyčejný kamenný dům čtvercového půdorysu na vrcholku nenápadného kopce nedaleko malého městečka San Quirico d´Orcia. Vede k němu esovitá prašná cesta. V nejbližším okolí stavbu obklopují vzrostlé cypřiše.

Volný jako ptákVolný jako pták - V údolí pod Belvedérem se rozprostírala řídká mlha a za kopci začalo vycházet slunce. První paprsky se zabořily do mlhy a dlouhé stíny cypřišů vytvořily překrásný světelný efekt. Jako třešnička na dortu se do té vší atmosféry objevil plachtící pták.

A nyní tedy pohled druhý. Zasazení Belvedéru do krajiny muselo být dílem božské náhody nebo úmyslem geniálního krajinného architekta. Tento obyčejný dům je nepřekonatelnou ukázkou, jak by měl vypadat dům v krajině a soužití člověka s přírodou. Krajinné proporce ve Vás vyvolávají neodolatelnou touhu rozplynout se ve vlhkém ranním mlžném vzduchu a zůstat tu již navždy jako součást místního Génia loci.

Před svítánímPřed svítáním

Belvedér a jeho okolí se dá fotografovat ze všech stran a stále budete nacházet desítky nových velkolepých i komorních pohledů. V protisvětle i po světle, ráno i večer, zahalený v mlžném rouchu i nahý a stydlivý pouze v závoji teplého světla.

Belvedér v ranní mlzeBelvedér v ranní mlze

Nelze zcela jednoznačně říct, kdy je nejlepší čas pro fotografování v Toskánsku. Brzy z jara je krajina svěže zelená, později začíná žloutnout až je začátkem léta zcela medově zlatá. Poté zemědělci po polích rozházejí balíky slámy a pole čekají na podzimní orbu. V oraništi se sice chodí o něco hůře, ale mírně depresivní podzimní odstíny hnědé až tmavě rudé hlíny mají také své osobité kouzlo.

Belvedér nad mlhouBelvedér nad mlhou

Také byste rádi objevili toskánské kouzlo? Jste ochotni pár dní vstávat o něco dříve než normálně, abyste toskánský kraj mohli fotografovat v tom nejlepším světle? Chcete se naučit, jak se skutečně fotografuje krajina? Napište mi a rezervujte si místa na příští toskánský fotografický workshop, který společně s Michalem Baladou budeme pořádat v květnu 2016.

Související články

Líbí se Vám můj článek?Kupte mi kafeKupte mi kafe